-Jan Uuspõld Päikese puiesteel | Foto: Erakogu

Jan Uuspõld: kõige parem oleks, kui Nõmmel midagi ei muutuks

Nõmme Leht nr.02/Persoon

J Jan Uuspõld on üks pikemate juurtega nõmmekaid, kes nüüd oma elujärjega Nõmmele tagasi jõudnud. Sest siin on nii kodu, kui olla saab.

Kaugeltki igaüks ei või uhkeldada, et tema suhe Nõmmega pärineb 19. sajandi algusest, nagu Jan Uuspõllul (45). Tema eelmise sajandi lõpul sündinud vanavanaisa Alfred pidas omal ajal praeguse Hiiu pubi vastas Neufeldti vürtspoodi. Kauplus on seal asunud sellest ajast saati – nõukaajal oli seal näiteks leiva-saia pood. Kuna Uuspõllud elasid sealsamas hoovimajas, oli neil alati teada, kui poodi toodi head-paremat. Näiteks kui toodi kuumi pirukaid, sai kohe jaole!

Ema poolt on Jan samuti neljandat põlve nõmmekas ja niiviisi siinses paikkonnas juurtega väga kinni. “Nõmme on nii kodu kui olla saab,” ütleb Jan, vist isegi väikese heldimusnoodiga hääles.

Ta ongi suurema osa elust Nõmmel elanud. Vahel arvatakse, et Jan on pärit Keilast, sest tema teismeliseeas kolis pere sinna uude korterisse. Tollal tundus Keilas elamise aeg poisile igavik, aga tegelikult kestis see vaid neli aastat.

Tuttav iga küngas

Kui Jan hakkas õppima Tallinnas kutsekeskkoolis, tuli ta Nõmmele vanaema juurde elama. Vahepeal üritas Jan avastada endas võib-olla peituvat maainimest ja pidas Vihula lähistel talu, aga õige varsti selgus, et ta püüab ainult tuult väljal. Töö jäi linna ja edasi-tagasi sõitmisel polnud lõpuks mingit mõtet.

Nüüd on ta juba viis-kuus aastat Nõmmel tõsiselt kanda kinnitanud kinnisvaraomanik ja ei näe vähimatki põhjust, miks peaks mujale kolima. “Siin on ju suurepärane miljöö! Mõnusalt uinuv linnakene sisse töötatud infrastruktuuriga. Pole poosetamist naabri ees, lähed rahulikult dressipükstega turule, kui tahad. Nõmmekal on sünnist saati kindel staatus ja pole vaja niisama ärbelda,” võtab Jan Nõmme elu toreduse kenasti kokku. “See toidab, kui juured on nii kindlalt maas. Mul on siin hea elada, sest olen siin esivanemate kaudu nii pikalt püsinud. Iga küngas, lohk ja nõlv on tuttav, kõik rattaga või suuskadel läbi sõidetud. Turvaline tunne on!”

Kui Jani praegune aadress jutuks tuleb, küsitakse tihti, kas niisugune ongi päriselt tänava nimi – Päikese puiestee? Nõmmel on ilusa nimega tänavaid õigupoolest palju, Jani vanavanaisa ehitatud maja asub näiteks Sõbra tänaval. Maja ost polnud Janil algselt üldse plaanis. Aga kui majaomanikust sõber küsis, ega Janil juhtumisi maja pole vaja, siis ilmselt oli, sest ära ta selle ostis. Asukoht on igati tore – astud koduuksest paar sammu ja oledki puude vahel. “Harku mets on lähedal ja suusarajad – mulle väga meeldib seal hulkuda. Käin lähedal rabas jõhvikaid korjamas. Tänu GPS-ile võid näiteks avastada, kuidas Nõmme kandi metsaradu pidi minnes mereranda jõuda. See on ausalt öeldes üpris mõnus,” kiidab Jan. “See on põhjus, miks nutiseadmed on ägedad – avastad ka kodu ukse all kohti, millest midagi ei teadnud!”

Jani ja tema abikaasa Gerli kodu on kõige tavalisem 1950-ndate viilkatusega maja. Tüüpprojektina pole selles midagi erilist, tähendab Jan. Küll on aga eriline see, et neil on sagedasti keegi pikemalt külas. “Mulle endale ka ei meeldi hotellis peatuda, siis olengi tavaliselt mõne sõbra juures. Ja samamoodi võõrustan ise külalisi,” räägib Jan. Nõmme Lehega kohtumispäeva õhtul võtab ta vastu külalisi Austriast ja seejärel Šveitsist. Majas saab külaliste vastuvõtmist lubada, sest ruumi on piisavalt.

Siin on ju suurepärane miljöö! Mõnusalt uinuv linnakene sisse töötatud infrastruktuuriga. Pole poosetamist naabri ees, lähed rahulikult dressipükstega turule, kui tahad. Nõmmekal on sünnist saati kindel staatus ja pole vaja niisama ärbelda. – Jan Uuspõld

Aias elutseb siil Silver ja kollase nokaga rästas. Päris kodulooma ei saa paar endale lubada, sest on liialt palju kodunt ära. “Tuuritan palju ringi, praegu mängin näiteks etenduses “Naised”, millega esineme üle Eesti. Asendan Margus Prangelit, kes siin Nõmme kinos teatrit teeb. Vabariigi ajal oli praeguse kino asemel “Palace” – linade ja kelneritega restoran ning eeskava,” teab Jan põlise nõmmekana.

Kus talle Nõmmel käia meeldib? “Üle raudtee Köök ja Koogis. See kohvik on ikka väga vanast ajast. Seal on ajalehed, vahel istub Ain Lutsepp seal…” räägib Jan.

Nõmme söögikohtadega on Janil kauane suhe. Nüüdse Nõmme keskuse teisel korrusel asus restoran, mis tegutses veel 1990-ndate algul. Kui Jani ema oli pikki päevi tööl, jättis ta poistele raha, et need restoranis söömas käiksid. Komplektlõuna supp-praad-magustoit maksis rubla ja kolmkümmend kopikat ning kikilipsus administraator juhatas lauda. “See oli ikka päris asi. Õppisime noa ja kahvliga sööma ning vaatasime inimesi. Üks vanamees istus, raadio kõrva äärde tõstetud ja jõi viina – tema nägu on mul siiani meeles!” meenutab Jan. “Sama maja esimese korruse kohvikus käisime ka, seal jõid vanamutid konjakit.”

Buratino mündid

Jani vanaisa oli hästi paks mees – nii tüse, et ei saanud isegi kummardada. Kui ta midagi taskust välja võttis ja sealt muu hulgas münte pudenes, ei jaksanud ta neid üles võtta. “Vanaisa tuba oli nagu onu Roberti rahakamber, päikesepaistes põrand lausa sillerdas,” meenutab Jan. “Kui tahtsime vennaga kohvikusse minna, siis läksime vanaisa tuppa ja küsisime, kas võime maast kopikaid korjata – nagu marjul oleks. Ei noppinud kunagi kõiki ära, vaid ainult nii palju, kui hetkel vaja oli. Sest alati võis tagasi minna. See on hästi tore mälestus.”

Kord oli tal poisipõlves ilmtingimata vaja osta joonlaud, mis talle hirmsasti meeldis, aga selleks oli raha vaja. Tol ajal varitses ju alati oht, et kui üleüldse poodi midagi müügile tuli, osteti see kiiresti ära. See võinuks vabalt juhtuda ka joonlauaga. Häda ajab härja kaevu ja nii õngitses väike Jan Nõmme keskuse lähedasest purskkaevust mündid ja marssis mõne sammu kaugusele raamatupoodi joonlaua järele. Kui müüja küsis, miks rahad märjad on, vastas Jan: “Sellepärast, et ma hoidsin neid suus!” “Kes siis raha suus kannab,” imestas müüja. Aga Janil oli vastus varnast võtta: “Buratino!” Raha võeti vastu ja joonlaud anti kätte.

Mida võtaks Jan ette Nõmme linnaosavanemana? “Ma teeks näo, et teen midagi, aga tegelikult ei tee. See oleks kõige parem, kui Nõmmel midagi ei muutuks. Tean, et see on raske, aga survestaks mitte ehitama maju, mis on liiga klaasist ega sobi siia. Sa võid vana maja maha võtta, aga võiksid uue ehitada sarnase, et miljöö jääks samaks,” ütleb Jan. Ühe uuendusega oleks ta siiski nõus – kui Keskerakond jääks võimule, võiksid nad teha Nõmme keskuse teisele korrusele kunagise restorani asukohta munitsipaalrestorani Mure. Seal hakkaks Jan käima iga kell.

Neufeldti pood, muide, on seniajani perekonna käes. Selles majas elavad praegu Jani onupojad.

Jani lemmikud Nõmmel

Von Glehni palmimaja

Käisin seal lapsena hästi palju mängimas. Isegi üksi. Kehastusin juba väiksena rollidesse. Seal on üks kõrgendik otsekui rõdu, millel sai seista nagu tribüünil. Selle peal käisin Brežnevit parodeerimas. Enne muidugi vaatasin, et keegi ei näeks. Seal on palju orvasid ja astanguid, kus hea kambaga musketäre mängida.

Rõõmuallikas

Glehni pargis. Käisin seal lapsena allikavulinat kuulamas ja käin nüüdki. Sai süüa jänesekapsaid ja allikavett peale juua.

Nõmme turg

Praegusel ajal ostan sealt näiteks apelsine. Ma ei saa aru neist, kes poest ostavad ja siis saadud kaupa kiruvad. Turul ostan kindla inimese käest, kes ise parima välja valib. Mulle selline näost näkku suhtlus meeldib. Turul ei sokutata mulle halba kaupa, sest müüja tahab, et ma ta kliendiks jääksin. Selveris ei tee keegi nii. Ja kokkuvõttes tuleb turul käimine odavam, maitsvam ja parem.

Suusahüppetornid

Käisin seal koos vennaga trennis. Tegin kahevõistlust nagu Levandigi. Kui ma poleks Keilasse kolinud, oleksin suurelt mäelt hüppama hakanud ja Allarile konkurentsi pakkunud. Treener kutsus kogu aeg tagasi, aga tohutult raske oli laupäeval ärgata, et hommikul vara Keilast Nõmmele trenni sõita.

Tekst: Tiina Kruus

Märksõnad:

1 kommentaar

  1. tere jan
    sina kui elupõline nõmmekas,ehk mäletad millal avati nõmme restoran peale pikka remonti 70-date alguses.
    sorry,suurte tähtede nupp,ei toimi.
    lugupidamisega,
    rein

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Nõmme Leht nr.02)

Tša-tša-tšaa!

1960-ndate alguses peeti oluliseks, et noored inimesed õpiksid kenasti tantsima ja koolides…

Mine Üles
Inline
Inline