Jõuluvana loodab, et pühadeaeg aitab inimestele meenutada, mis on elus põhiline | Foto: Erakogu

Jõuluvana: kõige tähtsam on lähedaste jaoks aega leida

Nõmme Leht nr.05/Persoon

Kohe-kohe on käes see maagiline aeg aasta lõpus, kus suure osa eestlaste jaoks elutempo aeglustub ja koos perekonna, lähedamate sõprade ja töökaaslastega tähistatakse jõulupühi. Mudilased on kogu aasta pingutanud ning heade laste jaoks saab pikalt nähtud vaev lõpuks tasutud. Kui paljudesse majapidamistesse toovad kingid kohale päkapikud, siis ka jõuluvana teeb oma tiire ja jõuab teiste hulgas ka paljude nõmmekate koju pühadetunnet tooma.

Saime jõuluvanal poolteist kuud enne pühi habemenurgast kinni ja palusime tal veidi oma ametilt saladuskatet kergitada. Jõulumees kinnitas, et ettevalmistused on täie hooga juba pikki kuid käimas, kuid tema saab tähtsateks hetkedeks siiski küllaltki rahulikult valmistuda, kuna päkapikkude armee töö kulgeb õlitatult.

Hea, jõulutaat, kas maailmas on ainult üks jõuluvana või on neid rohkem?

Kujutage ise ette (muheleb – S.S.), te olete kõik targad lapsed, kas on võimalik, et jõuluvana oleks samal hetkel igal pool? Ilmselt ei ole. Järelikult on vaja, et vähemalt mingil hetkel oleks rohkem kui üks jõulumees. Aga täpsemalt ma sellest rääkida ei saa, sest igal asjal on väikesed saladused.

Kas jõuluvanal on ka suvel soe punane kuub seljas ning pikk habe ees või soojal ajal oled sa mõnusamalt riides ja habe on veidi lühemaks pügatud?

Eks jõuluvana võtab ka ikka riideid seljast. Aga jõulumehe rüü pole ainult tema riietus, vaid on tema olemus ja n-ö firmamärk. Mõningaid asju vist pole vajagi ja tegelikult ka ei taheta päris täpselt teada… Et kuidas jõuluvana tavaline elu välja näeb. Kui loete mõnda romaani või vaatate filmi, siis seal ju ei kirjutata ega näidata detailselt kõiki üksikasju (muigab habemesse – S.S.). Ütleme, et jõuluvana elu on nagu elu kunstis – tihendatud reaalsus.

Kuidas on eestlaste suhtumine jõulupühadesse pärast Nõukogude Liidu alt vabanemist?

Mulle tundub, et vahetult pärast taasiseseisvumist olid jõulud veidi pühamad kui nüüd. Selle aja sisemine tähtsus oli justkui suurem. Aga see tunne võib olla petlik ja tegemist on üldistusega. Üheks põhjuseks võis olla see, et Nõukogude Liidu ajal ei tohtinud jõule tähistada ja siis järsku oli kõik lubatud. See lisas pühalikkust juurde.

Kas jõulud on muutunud kommertspühaks?

Paraku majanduses ja kaubanduses on nii, et kõik tahavad rohkem müüa. Võib-olla tõesti on jõuluhullus just kaubanduslikus mõttes hakanud liiga palju välja paistma. Ma loodan, et Nõmme inimestel aitab vähemalt jõulupühade paiku aega enda ja oma lähedaste jaoks maha võtta see imearmas linnaosa. Kui leiad enda jaoks aega, siis läheb olemine paremaks, edenevad suhted teistega ja kõigil on mõnusam olla. Aga reklaamimüra on nii palju, et me kipume ennast sinna sisse kaotama küll.

Kas jõulumehel on välja pakkuda mõni hea nipp, kuidas sellest kommertslikust jõuluhullusest pääseda?

Jõuluaeg võiks olla periood, mis aitab meile meelde tuletada põhilised väärtused. Eriti hea on seda teha sel aastal (lehitseb rõõmsalt kalendrit – S.S.), kuna 20. detsember on reede, 21. ja 22. detsember ehk nädalavahetus on paljudel inimestel vabad, esmaspäeval ehk 23-ndal peab natuke tööd tegema ja siis tulevadki pühad, millele järgneb uuesti reede ja nädalavahetus. Ehk siis hea tahtmise korral saab ligi kümme päeva vabamalt võtta. Kellel annab oma asju sättida, siis soovitan minna ära maale. Olge looduse ja metsade rüpes ning nautige loodetavasti ilusat lumist ilma. Plaanin ilmataadiga sel teemal veel tõsiselt rääkida.

Kui nüüd inimesed võtavad seda nõu kuulda ja lähevad pühade ajaks maale, siis kuidas jõuluvana oskab kingid õigesse kohta tuua?

Jõuluvana on väga hästi informeeritud. Olete ju kuulnud, et suvel emme-issi ütlevad lastele: “Kuule-kuule, päkapikud piiluvad!” Ja see on tõsi. Piiluvadki. Kogu aeg piiluvad. Nad on targad ja märkamatud. Kedagi üles leida on hea info põhjal lihtne. Natuke võib eksida, kui tänavatel pole nimesid kirjas või satun veidi vale ukse taha. Aga need on pisiasjad. Laias plaanis teab jõuluvana isegi paremini kui Rahvastikuregister, kus inimesed paiknevad.

Kui palju kasutavad jõuluvanad oma töös tänapäevaseid tehnilisi abivahendeid?

Ega jõuluvana infosüsteemid pole üksnes n-ö võlujõul toimivad. Jõuluvana on kaasaegne, püüab olla kõigega kursis ja tahab kõik asjad ise järele proovida. Kui pereisa soovib uut tehnikavidinat saada, siis jõulumees peab olema kursis, mis tema kingikotti läheb. Päkapikud on selles vallas mulle suureks abiks.

Kui palju päkapikke igal hetkel maailmas ringi käib ning miks inimesed neid ei näe?

Päkapikkude suurusjärk on – väga palju (muigab – S.S). Kui teie olete inimeseks loodud ja teete igapäevaselt inimese asju, siis jõuluvana teeb jõuluvana asju ja päkapikud päkapiku asju. Ja üheks päkapiku olemuslikuks omaduseks on jääda märkamatuks. Tegelikult päkapikke aeg-ajalt nähakse ka. Märkavad need inimesed, kes elu veidi vabamalt võtavad. Aga kui hakkad neid spetsiaalselt otsima, siis tõenäoliselt ei leia ja tähele ei pane.

Kui aktiivselt kaunistavad nõmmekad pühade ajaks oma maju ja hoove ning tekitavad sellega mõnusa jõulutunde?

Üldiselt ikka on kaunistatud. Seda hõngu paistab välja, aga kohati veel ebaühtlaselt. Kolm maja eemal võib olla hoopis erinev atmosfäär. Loomulikult aitab kaunistamine kaasa meeleolu loomisele. Üle ei maksa pingutada, aga tasub võtta aega, keskenduda ja leida endas see mõnu üles, et kodu kujundada. See aitab ennast pühade ajaks paremini häälestada ning annab teatava meelerahu. See kõik tuleb lõpuks endale positiivselt tagasi.

Kas saab siis öelda, et Nõmmel on jõulumeeleolu olemas?

Kogu jõuluõhtu algab tegelikult perekonnast endast. Lähedaste inimestega kokkusaamine hubases ja küünaldega valgustatud toas on väga liigutav. Eriti tore on, kui mõnele väikesele lapsele on jõulud väga tähtsad ja ta on jõuluvanale joonistanud või piparkoogi teinud. Nendel hetkedel võib jõuluvanal isegi pisar silma tulla.

Mida soovib jõuluvana tänavusteks pühadeks Nõmme Lehe lugejatele?

Nõmmekate juures on alati tore käia ning mul on alati kahju, et ajaliselt ei jõua iga kena maja ja seal elavat pererahvast külastada. Aga päkapikud on mul abiks ja nemad ikka astuvad igalt poolt läbi. Omalt poolt soovin lehelugejatele rahulikku pühadeaega. Ja panen kõigile südamele, palun leidke aega, et olla oma lähedastega. See on kõige tähtsam.


Nõmme Leht ühineb jõulumehe mõtetega ning kogu meie kollektiiv soovib lugejatele ilusat ja rahulikku jõuluaega ning kordaminekuid uueks aastaks.

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Nõmme Leht nr.05)

Nõmmekate jõulud

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Mine Üles
Inline
Inline