Näitleja Allan Kressil on jõuluvanaks kehastumise staaži juba üle 25 aasta | Foto: Erakogu

Kogenud jõuluvana seapraadi ei söö

Nõmme Leht nr.05/Persoon

Nagu olete juba märganud, siis seekordse Nõmme Lehe kaanepersooniks otsustasime valida jõuluvana. Leidsime Nõmme südamest Kivimäelt mehe, kellel jõuluvanaks olemise staaži üle 25 aasta. Allan Kress on erialalt lavastaja ja näitleja, kes on üles astunud paljudes Eesti filmides ja enamikes kodukamara populaarsetes telesarjades. Lisaks tegutseb ta pulmavana, õhtujuhi ja jõulumehena.

Kress oli hea meelega intervjuu tarbeks nõus jõuluvanaks kehastuma ning tal tuli see väga hästi välja. “Ma proovin jõuluvanana lastele mitte valetada. Ma ei räägi eriti korstnast sisse ronimisest ja lendamisest. Otsest valet tahan vältida,” selgitas Kress oma põhimõtteid, kui ta punase rüü selga tõmbab ja koheva habeme ette riputab.

Jõuluperiood algab Kressi jaoks tänavu 1. detsembril ning intervjuu tegemise ajal novembri alguses oli mehel 30 ülesastumist kalendris kirjas. “On juhtunud, et juba novembri lõpus on tulnud jõuluvana kostüüm selga panna. Alguses oli see väga imelik, aga ajapikku olen ära harjunud. Eks kaubanduslikud huvid on pühade algust järjest varasemaks toonud.”

Kressi jaoks on nii näitleja kui ka jõuluvanana hingel, et pühad on järjest kommertslikumaks muutunud. Seetõttu naudib ta eriti väiksemaid koosviibimisi: “Olen näinud väga erinevaid inimesi. Mõni pere keskendub rohkem kinkidele ja palju olenebki, kui kirevaks tahetakse oma jõuluõhtu ajada. Jõuluvanana annab selline liigutav lähimas pereringis korraldatud õhtu palju suurema emotsiooni kui massiivne kingijagamisõhtu.”

Kress on mõne pere juures jõuluvanaks käinud üle 15 aasta ja näinud laste kasvamist päris väikesest kuni keskkooli lõpuni. Aasta või paar tagasi oli nii, et peretütar oli juba Austraaliasse õppima läinud, kuid „oma jõuluvana“ pidi tulema ja kui teised pereliikmed olid ilusasti kohal, siis tema suhtles ja esines läbi Skype’i. Ka kombed on aastate jooksul oluliselt muutunud: “Omal ajal pakuti jõuluvanadele ikka viina ja sellist kraami ka, kuid olen nüüd umbes 25 aastat seda asja teinud ja söögilauda kutsumist on jäänud oluliselt vähemaks,” tunnistas näitleja. Ta lisas: “Ega seal väga süüa ei saakski. Olen kunagi noore ja rohelise jõulumehena söönud seapraadi nii, et habemekarvad olid pooles kopsus. Hea, et ära ei lämbunud ja habet eest ei kiskunud.”

Lõpetuseks rääkis Kress ühe meeleoluka juhtumise, mis leidis temaga jõuluvanana aset aastaid tagasi Nõmmel. Ta oli kutsutud Rahumäe piirkonda ühele tänavale 16b maja pererahva poolt jõuluvana etendama. Kokkulepe oli, et pereisaga saadakse kokku garaaži ees, kus pannakse edasised detailid paika ja haaratakse kingikott. Jõulumees lähenes “objektile” suuremate numbrite poolt: 22… 20… 18 ning parkis masina number 18 maja juurde varju, et edasi minna jalgsi. Loogiline ju, et numbrile 18 järgneb 16b ja siis number 16a. Jõudes järgmise maja juurde, nägi ta, et kingikott ootas koos peremehega hoovis olevas autos. Jõuluvana läks tuppa, jagas kingid laiali ja tegi vajalikud toimingud ära. Lahkudes sõnas perenaine, et tegelikult pidi meile üks teine jõuluvana tulema, kes jäi veidi hiljaks ja käis akna taga piilumas. Selgus, et oli olemas ka maja 16c, kus juhuste kokkulangemisel täpselt samamoodi pereisa kingikotiga jõulumeest hoovis ootas. Kress jõudis kohe pärast seda veel ka 16b maja pererahva juurde, aga teisel jõulumehel jäi paraku töö tegemata.

Allan Kressi juhtumised:

  • Vahel helistatakse ja küsitakse, et mida siis jõuluvana ka pakub või oskab. Olen kuulnud, et mõni teeb tiritammi ja kukerpalli. No ei tee mina selliseid lisanumbreid. Jõuluvana pole ju kloun ega akrobaat. Vastan ikka, et saate ehtsa jõuluvana ja sellega jääte ka rahule.
  • Üks tuttav ükskord helistas, et neil on firmapidu, ca 30-40 inimest. Pidi kestma viis tundi, pidulaud on kontoris ja muud programmi pole. Et ole hea ja tule (ja nagu pärast selgus, et eriti maksta ei taheta). Siis hakkas sissejuhatav osa, et ega midagi eriti teha pole vaja, võid lauas istuda ja luuletusi ei pea kuulama ja kinke pole vaja jagada. Nonii, mida ma siis üldse teen?! Hiljem leppisime kokku – jagasin kinke ja tegin ka paar tundi n-ö õhtujuhtimist jõuluvana kostüümis. Oli küll higine olla, aga kõik olid rahul.
  • Kord kutsuti jõuluvanana noore naise sünnipäevale, ta sai vist 25. Öeldi, et paar tundi tuleb jõuluvanana sisuliselt õhtujuht olla ja kokku on publikuks 8-9 naist. Tundus veidi kõhe minna seda jõulumeest tegema. Aga sai käidud-tehtud ja kõik olid rahul!
  • Väikestele lastele on tore jõuluvanaks käia. Mõnikord on nii imearmas olla, et pisar tuleb silma. Mingi vanus, eriti kui on koolipidu, siis ma ei soovi väga minna. Kui on jälle vanem rahvas, sh. gümnaasiumiõpilased, siis on jälle hästi.
  • Kord käisin Riigikogu ühele komisjonile pubis jõuluvanaks. Küll nad alguses „pinnisid“ kui kõike näinud inimesed, et kas jõuluvana tuleb ehk lihtsalt „villast viskama“. Kontrolliti ära, saadi aru, et jõuluvana suhtub neisse väga tõsiselt ja hea huumoriga. Nad sulasid üles ja väga kenasti läks.
  • Olen ka igasugu firmapidudel restoranides väikestele gruppidele üllatusjõuluvanaks käinud – need on ka kenad olemised. Aga isegi raskemad kui tavaolukorras. Mitu aastat käisin emafirma poolt saadetud üllatusjõuluvanaks tütarfirmadesse – tulin ootamatult päevasel ajal, olin 10-20 minutit kohal ja need olid reeglina väga meeldivad hetked.

Lugusid on mehel veelgi ja tuleb aina juurde. Tulevikus saab ka sel aastal juhtuvad lood kirja panna, aga seniks kirjutage ja helistage ning kutsuge Allan koju või töökohta, kooli või lasteaeda jõuluvanana kinke jagama! Allan Kressiga saab ühendust aadressil allankress1@gmail.com või telefonil 505 31 32.

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Nõmme Leht nr.05)

Nõmmekate jõulud

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Mine Üles
Inline
Inline