-Mai tänava juuksur | Foto: Merlin Stamm

Mai tänava juuksla kui väärikas vanaproua

Nõmme Leht nr.01/Olustik

Mai tänava juuksuritöökoda tähistab sel aastal oma 80. sünnipäeva. Tegu on kõige vanema juuksurisalongiga Tallinnas.

Juuksur Erika Metus on praegusest kollektiivist kõige kauem seal töötanud – staažiks juba 29 aastat. “Praktika tegi minust meistri,” sõnab Erika Nõmme Lehele. “Juuksuri miljöö on aastatega muutunud, ent retrohõng on endiseks jäänud.”

Kliendid tulevad siia juukseid lõikama just kiire teenuse ja toredate juuksurite pärast. Püsiva klientuuri saladuseks on kahtlemata ka hind – meeste- ja lastelõikus maksab kümme eurot ja naistelõikus 15 eurot. Juuksuriprouad kirjeldavad elavalt, kuidas üks klient käib neil juukseid lõikamas juba 55 ja teine 75 aastat.

“Kolitakse Nõmmelt Lasnamäele, Keilasse, Viimisse, Sauele, aga endiselt käiakse meie juures lõikamas. Meeldib, et meil on elav järjekord ja hea õhkkond.” Klientide hulka kuulub ka palju tuntud nägusid. “Just täna käis telenägu Mihkel Kärmas,” hõikab üks prouadest. Armastatud klientide hulka nimetatakse veel ajakirjanik Jüri Aarmat, poliitik Mart Luike, kirjanik Paul Eerik Rummot, muusikuid Margus Kappelit ja Marek Sadamat ning riigikogu liiget Maire Aunastet.

“Inimesi käib tõesti seinast-seina, ei minda uutesse uhketesse salongidesse, vaid tullakse vanasse retrosse,” tähendab üks prouadest. Kuum kaup nooremate klientide seas on jalgpallurite Ronaldo ja Messi soengud ning kodumaise hurmuri Karl Erik Taukari tukk.

Poliitikast voodieluni

“Oleme ka nagu poole kohaga psühholoogid, kõik mured räägitakse siin ära,” sõnab Erika. “Alustades haigustest kuni voodieluni välja. Mõni mees on kindlasti jutukam kui meie kokku,” ütleb ta. Arvestades Nõmmel elavat vanemat põlvkonda, on põhilisteks murekohtadeks poliitika ja pensionid. Üks on selge – uudistest kuulevad juuksurid varem kui meediaväljaanded. “Inimesed tulevad siia ja ütlevad, et juuksurid teavad kõigest kõike,” naerab Erika.

Kui küsida, mis paneb neil vaatamata pikkadele tööaastatele endiselt silma särama, vastavad prouad kui ühest suust: “Armastus oma töö vastu.” Juuksurid nendivad, et töö ei ole lihtne: kujunevad välja kutsehaigused ja palju on seismist. “On palju noori, kes lähevad juuksuriks õppima, kuid tööle sellele kohale ei jää, sest ei pea vastu. Seda tööd ei saa teha nii, et sulle ei meeldi,” põhjedab Erika.

Aastate jooksul on juhtunud igasugu seiku. Kord lõikas üks endine juuksur noormehele kogemata kõrva, verd voolas ja koheselt mindi ka traumapunkti, aga nii klient kui ka juuksur olid juhtunust suures šokis. Justkui filmikaadrina meenub naistele aastaid ihualasti salongi sisenenud mees, kes lausus “Tere, daamid!” ja lahkus. “Võib-olla tuli depilatsiooni,” pakub üks prouadest naerdes. “Lõbusaid lugusid ja juhtumeid on iga päev, meil on lihtsalt nii toredad kliendid!” kiidab Erika tööd ja klientuuri.

Juuksurite sõnul on vähe ebaviisakaid kliente, kes teenuse eest ei maksa või niisama torisevad. “Ehk üks tuhandest satub selline. Tõesti väga harva.”

Võib ka südame kaotada

Kuna tegu on põhiliselt meestejuuksuriga, siis seal töötavaid daame hellitavad härrad väga. “Sünnipäevadel, naistepäevadel ja jõulude ajal tuuakse alati lilli ja kommikarpe.” On olnud ka armumisi tööpostil. Ka juuksur Erika kohtus oma elukaaslasega siinsamas Mai tänava juuksuris. Mees kutsus ta välja, algul ei soovinud Erika minna, ent nüüd on selja taga juba kümme koos elatud aastat.

“Mõni klient käib meil terve oma elu. Kui ühel hetkel teda enam näha ei ole, siis tavaliselt saamegi varsti kurva uudise,” tõdeb Erika. Ühel pikaaegsel kliendil käib Erika juukseid lõikamas kodus, sest haiguse tagajärjel ei saa härra enam juuksurisse ise tulla. “Ta on mul nii pikka aega siin juuksuris käinud, et kuidas ma ütlen, et ei lähe – muidugi lähen!” kinnitab Erika.

Nii et, kes sel sügisel Mai tänava juuksurisse satub, võtke ikka head ja paremat kaasa – 80. sünnipäev on märkimisväärne tähis ja meie hoolsaid juuksureid hästi hoides võib Nõmme rahvas sinna veel ka järgmisel sajandil uue soengu järele minna.

Tekst ja foto: Merlin Stamm

Märksõnad:

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*