Mart Poom oma Männiku staadioni kontoris | Foto: Siim Semiskar

Mart Poom: enam ei kipugi kuhugi mujale

Nõmme Leht nr.03/Persoon

Mart Poom on ametlikult nõmmekas olnud küll kümme aastat, kuid tegelikult on ta selle paigaga tihedalt seotud olnud lapsest saati. Endine tippjalgpallur, kes mängis aastaid Inglismaa kõrgliigas, elab ja töötab täna igapäevaselt Männikul. Omanimelist jalgpallikooli ja Nõmme Unitedi klubi veab 47-aastane Poom täpselt sama suure südamega, nagu me mäletame teda sportlasena.

Nõmme Lehe võtab Poom hea meelega vastu oma jalgpallikooli peahoone teise korruse kabinetis, mida kaunistavad tippmängijate autogrammidega särgid. Vutist rääkides lööb heledapäise mehe silm jätkuvalt särama, ent samamoodi elavneb kunagine tippväravavaht siis, kui juttu tuleb Nõmmest. Täna tunnistab Poom, et ei oskaks ega tahakski kuskil mujal elada.

Mart, kui palju sa nooruspõlves Nõmmega kokku puutusid?

Olen tegelikult Nõmmega olnud seotud kogu elu. Mustamäel Sõpruse puiestee korrusmajade vahel üles kasvades tegin n-ö salatrenne Nõmme metsas ja Glehni lossi ümbruses. Lisaks viis ema talviti mind ja mu õde Katrinit suusatama Sütiste metsa. Tihti käisin külas ka Raudtee tänaval elanud vanaemal. Nüüd elab selles majas muide mu õde. Lastena käisime alati jõululaupäeval Nõmme Rahu kirikus. See traditsioon on meie perre jäänud siiani.

Kui kaua sa Nõmmel oled elanud?

2010. aastast, kui perega Inglismaalt koju naasime. Meil oli siis korter Kivimäel. Oma majas oleme tänaseks elanud kolm aastat.

Kuivõrd eriline on sinu jaoks oma kodu Männikul?

See on ikka midagi muud kui korter. Kõik on käe ja jala juures. Jalgpallikool on lühikese jalutuskäigu kaugusel. Ka kesklinn ja lennujaam on lähedal, autoga 10-15 minutit sõitu. Pealegi meeldib mulle Nõmme loodus, turg, kergliiklusteed. Peangi oma ratta välja võtma, et jälle sõitmas saaks käia.

Kui sa võrdled Eestis elamist Inglismaal oldud ajale, siis millised on kõige suuremad erinevused?

Tead, käisime just hiljuti perega Inglismaal mu endise koduklubi Derby County mängu vaatamas. Mind võeti seal väga hästi vastu, kutsuti poolajal isegi väljakule. Samuti sõitsime oma vanast majast mööda. Inglismaal oli iseenesest väga tore, aga nüüd oleme kümme aastat taas Eestis elanud ja enam ei kipugi kuhugi mujale. Siin on vaikne, rahulik ja puhas. Mu juured on siin, mu pere ja parimad sõbrad on siin. Ja sellist põhjamaist loodust Inglismaal pole. Eestist on tore ära käia, aga veel toredam on siia tagasi tulla. Ainus, mida Inglismaal oldud ajast tõeliselt igatsen, on tippjalgpall ja sellega kaasnev atmosfäär.

Kui suureks su jalgpallikool kümne aasta jooksul on kasvanud?

Täna treenib meil 200 noort. Täiskohaga tööd pakub jalgpallikool kuuele inimesele. Praegustes tingimustes polegi võimalik palju suuremaks kasvada, sest põhitegevus käib ühel kunstmuruväljakul. Taristu seab oma piirid. Õnneks saab esindusmeeskond treenida suvekuudel muruväljakul, siis on ruumi veidi rohkem. Lisaks loodame koostöös Tallinna linna ja Nõmme linnaosavalitsusega Rahumäe kooli kõrvale ehitada väikese kunstmuruväljaku, tänu millele saaks moodustada paar uut laste treeningrühma.

Kui paljud klubis treenivatest noortest on nõmmekad?

Suur osa on kohalikud. Ent käiakse ka mujalt. Kui sa teed head tööd ja pakud häid tingimusi, siis tahetakse siia tulla ka kaugemalt. Mõned poisid käivad trennis isegi Piritalt, Viimsist, Jürist ja Raplast. Meil on korralikud treeningtingimused ja inventar ning põhjalikult noorte arendamisele keskenduvad treenerid. Oleme näidanud läbi aastate häid tulemusi ja kerkinud tänaseks üheks edukamaks noormängijate kasvatajaks Eestis.

Kas teil treenivad ainult poisid?

Eraldi tüdrukute gruppi meil küll pole, aga oleme mõned tüdrukud kaasanud nooremate poiste gruppidesse. Lisaks on meil naiste rahvaliiga võistkond.

Mis sulle endale klubijuhi ja treenerina enim rõõmu pakub?

Protsess ise. Saan tegeleda elualal, mis mulle meeldib ja on ühtlasi minu hobi. On tore näha, kuidas enda jalgpallikoolist sirguvad Eesti noorte- ja täiskasvanute koondise mängijad. Täna on meil neli sellist poissi, kes on teinud Eesti A-koondise debüüdi, ja kaheksa poissi, kes mänginud Eesti U21 koondises. Lisaks jõudis väravavaht Karl Jakob Hein esimesena välislepinguni, kui ta siirdus mullu Londoni Arsenali. Tänu Eesti koondise väravavahtide treeneri ametile olen tänaseni sees ka tippjalgpallis.

Millised on jalgpallikooli järgmised eesmärgid?

Tahame olla tipptasemel kasvatajaklubi. Seepärast pole meil ka ambitsiooni Eesti meistriliigaklubi luua – kõike lihtsalt ei jõua hästi teha. Meie jaoks on esmatähtis noorte individuaalne areng, kuigi sportlastena soovime ka võita. Tahame propageerida liikumist üldisemalt ja hoolitseda selle eest, et noortest kasvaksid sportlikud ja tublid inimesed.

Arvestades seda, et sa tegeled klubis tuhande ametiga, on tööpäevad vist pikemad kui kaheksa tundi?

Üldiselt küll. Alustan tööpäeva kella üheksa ajal meilidele vastamisega ja koju tagasi jõuan tavaliselt kell üheksa õhtul. Õnneks saan vahel tööd ka kodust teha.

Kuidas su abikaasa ja kolm poega sellise töömahu peale vaatavad?

Abikaasa Lissel seadis varakult minu edu nimel oma töökarjääri tagaplaanile. Olen talle kogu selle toetuse eest väga tänulik. Ta pole kindlasti sisimas kõige suurem jalgpallifänn, aga ta on kogu aeg asjas sees. Näiteks jalgpallikoolis aitab ta lapsevanemate ja linnaga suhelda, saadab kuutasude arveid ja hoiab paberimajanduse korras. Noorim poeg Patrick, kes lõpetab praegu lasteaeda, käib meie noorimas grupis trennis ja kui ma ei jõua vahel talle õhtul unejuttu lugeda, siis vähemalt staadionil näeme üksteist.

Sinu vanem poeg Markus on kõndimas samuti isa jälgedes, kuid tegutseb keskväljamängija, mitte väravavahina.

Jah, vanim poeg Markus on 20-aastane ja mängib Flora esindusmeeskonnas. Ta lõpetas aasta tagasi  Nõmme Gümnaasiumi ja keskendub hetkel ainult jalgpallile. Jaanuaris tegi ta ka debüüdi Eesti koondises.

Isana on seda kindlasti raske öelda, aga kui kaugele võiks Markus jalgpallurina jõuda?

Tal on eeldused olemas. Mina usun, et ta võib jõuda nii kaugele, kui ta ise tahab. Natuke on õnne ka vaja.

Aga keskmine poeg Andreas tegeleb hoopis muusikaga

Jah, Andreas tegeleb päris tõsiselt muusikaga. Ta on meie pere kõige loomingulisem liige. Ise kirjutab, laulab ja mängib kitarri. Muusika on tema kirg. Ta on selles osas ehk kõige rohkem emasse. Ja mul on tema valiku üle ainult hea meel.

Lõpetuseks, kui palju sa ise 50. eluaastale lähenedes trenni jõuad ja saad teha?

Ptüi-ptüi-ptüi, tervis on siiani enam-vähem vastu pidanud, lihtsalt hulluks ei tohi minna. Proovin tegeleda erinevate spordialadega 3-4 korda nädalas: mängin tennist, käin jõusaalis, jooksen ja sõidan rattaga. Talvel meeldib suusatada Nõmme ja Harku metsades.


-Karl Jakob Hein ja Mart Poom | Foto: Siim Semiskar

Nõmme Unitedist maailma tippu

Aprillikuu keskel ühel kenal kevadpäeval, kui Nõmme Leht jõudis Männiku staadionile Poomiga intervjuud tegema, oli jalgpallilegend parasjagu ühele noormängijale eratrenni andmas. Selgus, et kodumaad oli saabunud väisama Nõmme Unitedist eelmisel aastal otse Inglismaa tippklubisse Londoni Arsenali siirdunud väravavaht Karl Jakob Hein.

„Mardil on minu karjääris olnud kriitiline roll,“ ei hoia 17-aastane Hein kiitusega tagasi. „Kui ma Tiigritest Nõmme Unitedisse tulin, tegin seda puhtalt Mardi pärast. Teadsin, et siit saab parima praktika Eestis. Mart on mind väga palju edasi aidanud. Arvan, et ilma temata olnuks mul keeruline Arsenali pääseda.“

Kümmekond korda juba ka Arsenali põhimeeskonna treeningutele kaasatud Hein tunnistab, et nii suureks töörügajaks, nagu oli Poom omal ajal, ta end ei pea. „Olles tema autobiograafiat lugenud, tuleb öelda, et päris nii hull ma pole. Oskan ilmselt natuke paremini piiri pidada. Vahel tuleb kasuks, kui päris täiega ei treeni, näiteks vigastuste vältimisel. Samas tahaksin kindlasti olla töökuselt Mardi moodi,“ ütleb Hein, kes taastub parasjagu randmevigastusest.

„Ma ei tea, kas ma Inglise kõrgliigaks veel valmis olen, aga kui võimalus tekib, siis haaraksin sellest kindlasti kinni,“ lisab Hein, kes on Arsenali meeskonna hierarhias hetkel viies väravavaht.

Tekst: Karl Rinaldo
Fotod: Siim Semiskar

Märksõnad:

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Nõmme Leht nr.03)

Kevad Nõmme turul

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Mine Üles
Inline
Inline