Nõmmekate jõulud

Inimesed/Nõmme Leht nr.05

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed, mõtted ja arvamused. Nõmme Leht käis ja küsis turul inimeste käest, kuidas nemad veedavad jõulupühi. Milliseid traditsioone hoitakse au sees, mis kingitusi üksteisele tehakse ja kas jõulude tähtsus on kuidagi ajas muutunud?.

Helju

Mina ise jõulurallist osa ei võta, aga eks igaüks saab selles küsimuses talitada oma maitse järgi. Kõige meeldejäävamad jõulud jäid muidugi noorusesse. Kasvasin üles maal, kus suurim elamus oli see, kui jõulude ajal pandi ree ette hobune ja mindi kõik koos kirikusse. Ma olin siis väike, aga see oli nii tore. Need olid kõige paremad hetked. Kahjuks pole perest tänaseks enam midagi järele jäänud. Nüüd on kurvem. Jõulud mööduvad seetõttu kergelt, ega väga ei tähistagi. Ka Tallinna TV kinnipanemine oli meie, vanainimeste, jaoks suur pauk. Seal olid nii head saated ja saatejuhid, lisaks polnud reklaame. Aga nüüd ei saa sedagi kanalit enam vaadata.

Astrid

Minu meelest on jõulud kogu aeg väga tähtsad olnud. Ka Vene ajal tähistati, lihtsalt siis tuli teistmoodi pidada. Lapsepõlvega meenub mulle eelkõige see, et ma kartsin jõuluvana – läksin siis voodi alla! Ma olen 1941. aastal sündinud ja elasin lapsena Pelgulinnas. Seal taga oli raudtee ja tean, et sõja lõpu ajal, kui Saksa ešelonid polnud veel ära läinud, võis sealt saada igasugust manti. Isa tõi siis suure plekk-karbi, mille sees olid küpsised ja muud kommid, mida muul ajal üldse ei olnud saada. Kõige rohkem kingiti nendel aegadel jõuludeks ikka raamatuid. Nüüd teen ise jõuludel alati kingituse. Mul on kolm last ja kari lapselapsi. Sinna läheb ka omajagu raha, aga eks seepärast ma siin tööd tegemas ju käingi. Lapsed on rahul. Ja ega nad ei saakski paha nägu näidata, kuna vanaema ju teeb. Vaid Nõmme turg on läinud aastatega kehvemaks. Varem käis siin hoopis rohkem rahvast, aga nüüd käiakse vist rohkem poodides.

Maritta

Jõulud on ikka tähtsad olnud. Nooruspõlves olid jõulud muidugi loomulikud. Seda, kes see jõulumees tegelikult on, taipasin vist alles algklassides. Nüüd näen ma jõulude traditsioonis väärtust, mida tahan oma lastele kinkida. Kingitused pole minu jaoks tähtsad. Olulisem on see, et mu lapsed esineksid jõuluvanale ja pingutaksid selle nimel. Kinke panen kuuse alla just seepärast palju, et lapsed saaksid jõuluvanale rohkem laulda ja esineda. Sel aastal on meie peres juba teada, et jõuluvana tuleb. Lisaks kaheaastasele lapsele on meil ka kolm suurt last – neil on vanust 14, 12 ja 9 aastat -, aga nad ikka ootavad seda aega, mil jõuluvana tuleb.

Enn

Eks jõulud olid lapsepõlves ikka tähtsamad. Siis sai kuusk tuppa toodud. Tähtis oli just see, et õigel ajal ehk 23. detsembril sai metsa puule järele mindud. Jõuluvana meie peres väga ei käinud, polnud sellist traditsiooni kuidagi. Kahju on sellest, et jõuludest on saanud nii materiaalne püha. Olulisem on minu arust ikkagi sündmus ise.

Maie

Jõulud on aasta kõige ilusam püha isegi siis, kui lund pole. Lapsepõlvest mäletan, et kuusk oli majas, jõulupraad laual ja alati käis jõuvana. Salmid olid kenasti peas. Kinkideks sain pisemana mänguasju ja veidi suuremana juturaamatuid. Seda, et jõulumees ei tulegi Lapimaalt, sain teada alles suure tüdrukuna. Jõule tähistan siiani. Jõuluõhtul katame laua, kuusk on toas, kingid kuuse all ja lapselapsed külas. Laste lemmik on mängu-mobiiltelefon. Aga liiga palju ja varakult hakatakse tänapäeval jõuludele tähelepanu pöörama. Kui juba novembris hakkab trall pihta, siis see ootus ja tunne kipub ära kaduma.

Märksõnad:

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Inimesed)

Nõmmekate vaba aeg

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Kevad Nõmme turul

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Mine Üles
Inline
Inline