Valdeku tänava elanikud pidid sügisel pikalt teetöödega arvestama | Foto: Siim Semiskar

Nõmmekate suhtumine teetöödesse on leplik, aga nõudlik

Nõmme Leht nr.05/Probleem

Nõmmel võeti tänavu suvel ja sügisel taas ette mitu mahukat teeremonti, mille tõttu on linnaosa liiklus olnud pikaks ajaks oluliselt häiritud. Oli isegi periood, kus suusatunneli ehituse tõttu suleti rahva hulgas “Nõmme mäeks” kutsutav teelõik ka ühistranspordile. Veel on pikalt töös olnud Valdeku tänav Vabaduse puiestee ja Pärnu maantee vahelisel lõigul, mis samuti täidab kohalikus liiklusskeemis suurt rolli.

2016. aastal renoveeriti Valdeku tänava Männiku tee ja Vabaduse puiestee vahelist lõiku ja toona pani novembris maha sadanud lumi tööd mõneks ajaks pausile. Seoses mälestustega sellest tekkinud pahameelest otsustasime nõmmekatelt uurida, kuidas on tänavuste teetöödega toime tuldud ning kui palju igapäevaelu on need seganud. Facebooki grupis “Nõmmekad” tuli arvamusi seinast-seina, kuid esitati ka küsimusi ning loomulikult meenutati kolme aasta tagust Valdeku tänava renoveerimist.

Väga meeleoluka arvamuse kirjutas Tiiu, kelle sõnul on nõmmekad väga head liiklejad, kes oskavad tööde piirkonnast ümber käia ja sõita, kui otse ei saa. Ja eraldi kiitis naine ka remondimehi, kes pidavat olema väga viisakad inimesed. Nõmmekas Marko kommenteeris samuti positiivselt: “Las ehitavad parema tuleviku nimel.” Kristian arvas: “Kui ehitamisega ei kaasne mingeid purulollusi, nagu näiteks Valdeku tänava remondi seiskumine pea pooleks aastaks, sest puhtootamatult tuli talvel lumi maha, siis andku minna ja tehku teed korda.”

Just see viimane Kristiani kommentaaris avatud teema oli nõmmekate arvamuses läbivaks mustriks. Lauskriitikat tuli vähe, kuid küsitavusi on tekkinud tööde teostamise kohta. “Teid on vaja remontida, aga olukorda, kus alustatakse töid ja enamuse ööpäevast (ka tööpäevast) ei toimu mingit tegevust, ei saa kuidagi mõistlikuks pidada,” tõdes Kristel.

Paul, keda tööd otseselt mõjutavad, sekundeeris: “Mina Valdeku tänava elanikuna suhtun teetöödesse neutraalselt. Ühelt poolt ootan uue teelõigu valmimist, teisalt avaldan pahameelt, et kõik nõnda venib. Hetkel, vaadates raudteejaama poolsest otsast, on olukord selline, et ühel päeval töönädalast reaalselt miskit nagu toimuks ja siis on neli päeva jälle vaikus. Mõistan, et kogu tööjõud on hetkel suunatud Pärnu maantee taastamisele Vana-Pääskülas, aga selline venimine siin pole hea. Prügiauto käib meil harva, sest ei pääse läbi, ja hunnikud kuhjuvad. Pikalt olime sunnitud liikuma liiva-sopa-porilompides. Häirib. Aga, kui tõesti 15. november valmis saab, nagu lubatud, siis müts maha! Hetkel ootan sama seisu, mis mõni aasta tagasi Männikul oli, kuna leian, et töödega alustati liiga hilja,” ennustas Paul paar nädalat enne teetööde ametlikku lõputähtaega. Samuti Facebookis kommenteerinud Ragne kinnitas aga, et tema elukoha lähedal töö käis pidevalt: “Teises Valdeku tänava otsas käib töö iga päev. Enne kella seitset on mehed ja traktorid kohal, 7.20 käivitati juba mingi majaväristaja,” muigas Ragne.

Teetööd Õie tänaval | Foto: Siim Semiskar

Kõik nõmmekad polnud aga varajase tööalgusega rahul. “Üldiselt olen siiski ehituse poolt, kuid arvan, et kohalike elanike suhtes saaks veidikene arvestavamalt käituda. Esiteks on üsna häiriv, et tihti alustati meie aia taga Valdeku tänaval juba kella seitsme ajal hommikul kaevamisega nii, et kogu maja väriseb. Saan aru, et öörahu on möödas, kuid asja saab ka inimlikust küljest vaadata,” sõnas Britt-Anett. “Teiseks, täpselt meie värava ette kaevati mitmeid kordi kolme meetri sügavune suur auk nii, et augu ja aiaääre vahele jäi umbes 30 sentimeetri laiune riba, kust ainsana hoovist välja pääses. Ja ühtegi piiret ette ei pandud.”

Kaido tõi oma kommentaaris välja veel ühe olulise aspekti, milleks on kohalike elanike teavitamine teetööde kohta. “Isiklikult oleme nõus pigem ebamugavusi kannatama, et hiljem oleks mõnusam ja teed korras,” alustas mees oma kirjutist positiivselt. “Mulle tundub, et nõmmekad üldiselt ei tule suurte liiklusmuudatustega hästi toime. Vaadates seda kisa ja hala, mis tehti ümber Valdeku tänava remondi ja natuke aega tagasi ka Nõmme mäe kinnipaneku puhul, siis inimesed justkui üldse ei oleks kursis, mis nende linnaosas toimub,” viskas Kaido kivi kohalike elanike kapsaaeda.

Tema sõnul ei saa oodata, et enne suurte ehitustööde algust või nende ajal jõutaks iga inimesega personaalselt rääkima, et nüüd siit ja sealt läbi ei saa ning mine palun ringiga. Kuigi Kaido sõnul linnaosavalitsuse ja ehitajate teavitustöö võib tõepoolest kohati olla üsna konarlik, siis ega kohalikud elanikud väga ei vaevu ka uurima, mis nende kodutänaval täpselt toimuma hakkab. Kaido postitusest jäi mulje, et mees viskab justkui õhku küsimuse, kas hiljem on üldse õigust rahulolematuseks, kui alguses ise huvi üles ei näita?

14. novembril avaldati Tallinna linna veebileheküljel uudis, mille kohaselt on Valdeku tänav plaanis tavaliiklusele avada 6. detsembril ehk umbkaudu Nõmme Lehe uue numbri postkastidesse jõudmise ajal. Kas nii ka läks, ei oska me veel nende ridade kirjutamise hetkel öelda. Selleks kuupäevaks peaks valmima side-, elektri-, gaasi-, vee- ja kanalisatsioonitrassid ning paigaldatama äärekivid ja teostatama asfalteerimine. Järgmise aasta kevadesse jäävad põhiliselt liikluskünniste paigaldamine, markeerimis-, heakorra- ja haljastustööd. Tänava rekonstrueerimise lepinguline tähtaeg on 15. mai 2020.


Nõmmekas Jürgen küsis Facebookis: “Suusatunneli pärast oli kogu teelõik suletud. Miks ei leitud lisaraha, et kogu selle teelõigu teekate korda teha? Palju lihtsamalt oleks hakkama saanud kui oleks asjad korraga ära tehtud.”

Nõmme Lehe palvel vastas Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis: “Ehitajate tee Nõmme mäe osa oli tavaliiklusele suletud kolm nädalat. Tee oli täielikult suletud mainitud perioodil ühe nädala jooksul. Sellel ajal oli ümber suunatud ka ühistranspordi liiklus. Ülejäänud ajal oli tee bussiliiklusele avatud. Nädalase täieliku sulgemise perioodil oli vajalik ligipääs objektile, et paigaldada torutunnel. Paralleelselt Ehitajate tee tõusu remontides oleksid tööd läinud omavahel konflikti. Olen nõus, et Ehitajate tee tõus vajab lähiaastatel korrastamist. Teekatte seisukorda hinnatakse ning lähtudes vajadustest teostatakse remonttööd. Teekatte pindamist saab teostada sõidurea kaupa ning selleks ei ole kogu tee sulgemine vajalik.”

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

*

Loe ka (Nõmme Leht nr.05)

Nõmmekate jõulud

Nõmme üheks peamiseks südameks on Nõmme turg, kus saavad kokku erinevad inimesed,…

Mine Üles
Inline
Inline